Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, “4/B’li yerine kadrolu öğretmen ataması yapılmalı, mevcut sözleşmeli öğretmenler kadroya geçirilmelidir. Ücretli öğretmenlik ve kadrosuz usta öğreticilik uygulamasına son verilmeli, öğretmen ihtiyacı bütünüyle memur kadroları yoluyla sağlanmalıdır.” dedi.

Yalçın, Eğitim-Bir-Sen Genel Merkezinde düzenlediği basın toplantısında, “Eğitim Çalışanlarının Sorunları ve Çözüm Önerileri Çalıştay Raporu”nu açıkladı.

Sendikalarının mart ayında 81 ilde 6 farklı komisyon tarafından “Eğitim Çalışanlarının Sorunları ve Çözüm Önerileri” çalıştayını gerçekleştirdiğini bildiren Ali Yalçın, çalıştaya ilişkin şube temsilcilerinin, uzmanların ve hukukçuların değerlendirmelerini birleştirerek, kapsamlı yeni bir rapor hazırladıklarını belirtti.

Raporun, eğitim çalışanlarının sorunlarının çözümüne, emeğinin karşılığını tam olarak almalarına, ekonomideki büyümeden ve artan refahtan pay sahibi olmalarına katkıda bulunacağını düşündüklerini ifade eden Yalçın, “Eğitim çalışanlarının sorunları bizim sorunumuzdur. Bize göre eğitimin sorunu, çalışanların sorunları çözülmeden çözülemez. Biz, gerek sendika, gerekse konfederasyon düzeyinde sorunların üzerine gitmeye devam edeceğiz. Ancak sorunun kaynağı neredeyse, çözümü de orada aramalıyız, arıyoruz.” diye konuştu.

Haber Kaynağı