İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Merkezi, 2017 Yılı Hak İhlalleri Raporu’nu 6 Nisan 2018’de kamuoyu ile paylaştı. Mezopotamya Ajansı’ndan yer alan haberden aktarımla; rapora göre 2017 yılında 33 kişi yargısız infaz edildi, silahlı çatışmalarda 656 kişi yaşamını yitirdi, 408 kadın ve 99 çocuk öldürüldü, 133’ü çocuk 5 bin 268 kişi işkence ve kötü muameleye maruz kaldı, 12 bin 145 kişi gözaltına alındı, 528 kişi hakkında 3 bin 125 yıl hapis cezası verildi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Merkezi, 2017 Yılı Türkiye İnsan Hakları İhlalleri Raporu’nu açıkladı. İHD Genel Merkezi’nde düzenlenen toplantıda raporu Eş Genel Başkan Öztürk Türkdoğan açıkladı. 2017 yılının OHAL’le geçtiğini aktaran Türkdoğan, Türkiye’nin insan hakları eksenin kaydığını ve tek kişi yönetimine dayalı rejim değişikliğiyle geçtiğini vurguladı.

‘İNSAN HAKLARI EKSENİ KAYDI’

İHD’nin Türkiye’de sıkıyönetim şartlarında kurulduğunu dile getiren Türkdoğan, 1987 yılında sıkıyönetimin kalktığını ancak 30 yıl sonra ülkenin tamamının OHAL ile yönetilmeye başlandığını belirtti. Türkiye’de gelinen noktanın iyi bir nokta olmadığının altını çizen Türkdoğan, Türkiye’nin Kopenhag Kriterlerine uyma hedefinden kaydığını neredeyse Şengay Beşlisi’nin insan hakları kategorisine düştüğünü belirtti.

‘TÜRKİYE TEK KİŞİYE DAYALI OTORİTER YÖNETİME GEÇTİ”

2017 yılında Türkiye’de rejim değişikliğine gidildiğini anımsatan Türkdoğan, şöyle dedi: “Türkiye parlamenter demokratik sistemden tek kişiye dayalı bir otoriter yönetime geçti. Tek kişiye dayalı rejim kesinlikle kabul edilemez. OHAL kesinlikle uzatılmamalıdır. Türkiye’de şuan OHAL’in uzatılması için hiçbir sebep yok. Darbeden sonraki süreci karşı darbeye dönüştürmesine olan eleştirilerimiz hale geçerlidir. Türkiye’de şuan demokrasi ve insan hakları sorununu çözebilecek yeni bir Anayasa’ya ihtiyaç vardır, tek kişi yönetimine dayalı bir sistem değildir. Kuvvetler ayrılığına, hukukun üstünlüğüne, azınlık haklarının güvence altına alındığı bir Anayasa’ya ihtiyaç vardır.”

‘OHAL KALDIRILMALI’

Siyasal iktidarın çatışmacı politikalardan biran önce vazgeçmesi çağrısında da bulunan Türkdoğan, “Savaşta ısrar politikasından vazgeçmelidir. Yeniden bir barış sürecinin örülmesini istiyoruz. TBMM açık ama OHAL sonrası devre dışı kalmıştır. Şuan 10 milletvekili tutuklu. Demokratik siyaset dışlanmış durumda. Türkiye yeniden siyasi denetime alınmıştır. Türkiye daha önce 12 Eylül Askeri Darbe sonrası siyasi denetime alınmış ve uzun yıllar denetimde kalmıştı. Avrupa Konseyi tavsiyelerine uymalı, BM’nin eleştirilerine kulak vermeli ve OHAL kaldırılmalıdır” ifadelerinde bulundu.