Eğitim Bir-Sen’den ‘Türkiye’de Suriyeli Çocukların Eğitimi: Güçlükler ve Öneriler’ Raporu
Eğitim Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın:
“Raporda, Suriyeli çocukları okullaştırmak, onlara kaliteli eğitim sunmak, Türkiye’nin yürüttüğü çalışmalara, okullaşmanın önündeki engellere ve çocukların karşılaştıkları güçlüklere odaklanılarak, Suriyeli çocukların okullaşmasını artırmak, kaliteli eğitim almalarını sağlamak noktasında çeşitli önerilerde söz konusudur”
” Rapor iki aşamalı olarak hazırlandı. İlk aşamada, Milli Eğitim Bakanlığı, AFAD, Türkiye Diyanet Vakfı ve UNICEF ile görüşmeler yapıldı. Araştırma çerçevesinde, sorular ve örneklemler belirlendi. İkinci aşamada 9 ilde 60 mülakat ve 15 odak görüşmesi yapıldı ve veriler toplandı”
” Her Suriyeli çocuğa kaliteli eğitim sunmak için, başta Milli Eğitim Bakanlığı’nın üst düzey yöneticileri olmak üzere, il/ilçe ve okul yöneticileri ile öğretmenlere, Suriyeli çocuklarla ilgili işlemlerle ilgilenen diğer kamu görevlileri ve sivil toplum örgütleri üzerine düşen görevi yerine getirmelidir”
” Uluslararası toplumun da Suriyeli çocukların eğitimi için daha fazla destek sağlaması gerektiği görülen bir gerçektir, uluslar arası toplum elini taşın altına koymak durumundadır”

Haberin Devamı