Diyarbakır Barosu Cezaevi İzleme Komisyonu ve İHD Diyarbakır Şubesi’nin Diyarbakır Cezaevlerinde yaptığı inceleme raporu yayımlandı. Raporun giriş kısmında şu ifadeler yer aldı:

Batman M Tipi Ceza İnfaz Kurumunda 04/04/2020 tarihinde yaşanan olaylar sonrasında 400 civarında tutuklu ve hükümlü Diyarbakır 4 Nolu T tipi Ceza İnfaz Kurumuna sevk edilmiştir. Diyarbakır 4 Nolu T Tipi Ceza İnfaz Kurumuna sevki yapılan tutuklu ve hükümlülere yönelik yansıyan hak ihlalleri ile son dönemde dünyada hızla yayılmaya başlayan ve ülkemizde de yine
aynı derecede tehlike arz eden Koronavirüs hastalığı (COVID-19)’nın vakalarında artışların gözlemlenmesi sebebiyle Diyarbakır Barosu Yönetim Kurulu ve cezaevi izleme komisyonu üyeleri Av. Gazal BAYRAM KOLUMAN, Av. Tevfik KARAHAN, Av. Yusuf ÇAKAS ve Av. Muhittin MUĞUÇ ile İHD Diyarbakır Şubesi Cezaevi Komisyon üyesi Av. Hediye SALTAN’ın 08/04/2020 ve 28/04/2020 Tarihinde D Tipi, 1 Nolu T Tipi, 4 Nolu T Tipi ve Kadın Kapalı Cezaevinde tutuklu ve hükümlüler ile genel /olarak ceza infaz kurumlarındaki koşullara ilişkin görüşme gerçekleştirilmiştir.

Raporun tamamı: