Avrupa Konseyi bünyesindeki ‘İşkencenin ve İnsanlık Dışı ya da Onur Kırıcı Ceza ve Muamelenin Önlenmesine Dair Avrupa Sözleşmesi’nin uygulanmasının izlenmesinden sorumlu Avrupa İşkencenin Önlenmesi Komitesi’nin (CPT) 28-29 Nisan 2016 tarihlerinde İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumu’na gerçekleştirdiği ‘ad hoc’ (önceden planlanmamış) ziyarete ilişkin hazırladığı rapor ve bu rapora dair Türkiye’nin görüşü, Türkiye’nin izniyle* bugün CPT tarafından yayımlandı.

Sputnik’in haberine göre; CPT’nin internet sitesinde yayımlanan raporda Öcalan’ın cezaevi koşullarının komitenin Ocak 2013’te yaptığı ziyarete göre kaydadeğer şekilde iyileştirildiği belirtilirken İmralı Cezaevi’nde kalan diğer üç mahkumun cezaevi koşullarının da ‘tatmin edici’ olduğu belirtildi. Raporda, komitenin İmralı Cezaevi’ndeki sağlık hizmetleri hakkında olumlu izlenim edindiği de ifade edildi.

CPT, raporunda İmralı Cezaevi’ndeki mahkumların dış dünyayla iletişimlerinin kısıtlanmasıyla ilgili endişesini dile getirirken buradaki mahkumların 5 yıla yakın bir süredir avukatlarıyla, 18 aydan fazla bir süredir de akrabalarıyla görüştürülmediği ve tüm mahkumların telefonla görüşmelerinin yasaklandığı tespitinde bulundu. CPT, Türkiye’ye İmralı Cezaevi’nde kalan tüm mahkumların istemeleri halinde akrabaları ve avukatları tarafından ziyaretlerine izin verilmesi çağrısında bulundu.

 

*CPT raporları hükümet izni olmadan yayınlanmıyor. 2016’da hazırlanan raporun yayınlanması için izin 2018’de verildiğinden rapor iki yıl gecikmeli yayınlanmıştır.

Raporun Türkçesi (Serap Şen imzası taşıyan çeviri Dünyadan Çeviri sayfasından 1.9.2018’de alınmıştır) :

ENGLISH: