Barış Vakfı’nın 3 Kasım 2018 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirdiği Çatışma Çözümünde Uluslararası STK Deneyimleri Çalıştayı’nın sunumları Türkçe, İngilizce ve Kürtçe olarak basıldı.

Kitapta, Demokratik İlerleme Enstitüsü’nden (DPI) Derek Mooney, Kuzey İrlanda deneyimine odaklanıyor. Ayrıca gönüllü olarak çalıştığı Glencree Barış ve Uzlaşma Merkezi’nin çalışmaları hakkında bilgi veriyor.

Corporación Humanas adlı insan hakları örgütünden  Luz Piedad Caicedo, Kolombiya’daki  barış girişimlerini aktarıyor. Kadın örgütlerinin barış sürecinde rolünü ele alıyor.

Barselona Özerk Üniversitesi’nden Ana Villellas, Barselona Barış Kültürü Okulu Merkezi çalışma deneyimlerini paylaşıyor. Villellasayrıca, dünyadaki diğer barış süreçlerinden çıkarılan dersleri özetledi.

İnsan Hakları ve Hürriyetleri Vakfı (İHH) Başkan Yardımcısı Hüseyin Oruç Filipinler’deki barış anlaşmasının uygulanmasını izleyen uluslararası heyetin çalışmasını değerlendiriyor. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu ülkelerin Filipinler’deki arabulucu çalışmalarına ilişkin değerlendirmesi yer alıyor.

Cuma Çiçek ise daha önce Barış Vakfı için hazırladığı 2013-2015 Çözüm Süreci’nde STK’lar” raporunda yer alan analiz ve tespitlerden hareketle Türkiye’yi değerlendiriyor.

 

TÜRKÇE:

ENGLISH:

KURDÎ: