Uluslararası Af Örgütü bugün yayımladığı raporda, Avrupa Birliği’nin (AB) Türkiye’nin mülteciler için  ‘güvenli ülke’ olduğu varsayımına dayanarak sığınmacıları geri gönderme planlarını derhal durdurmasını istedi.

Örgüt hazırladığı “Güvenli Olmayan Sığınak: Türkiye’de Sığınmacılar ve Mülteciler Etkili Korumaya Erişemiyor” başlıklı raporu da duyurdu.

Rapor Türkiye’nin sığınma sistemindeki eksiklikleri ve burada mültecilerin karşılaştıkları zorlukları anlatıyor. 18 Mart’ta imzalanan AB-Türkiye Anlaşması kapsamında yapılan geri göndermelerin hukuka aykırı ve savunulamaz olduğunun altını çiziyor.

Mültecilerin yaşadıkları

Türkiye’deki sığınma sisteminin, üç milyondan fazla sığınmacı ve mülteciye çare bulmakta zorlandığını gösteren raporda, mültecilerin yıllarca başvurularının sonuçlanmasını beklemek zorunda kaldığı ifade ediliyor.

“Mülteciler bu süre zarfında, barınmak ve kendileri ile ailelerinin geçimini sağlayabilmek için çok az destek alıyor, ya da hiç almıyorlar. Bazen dokuz yaşında çocuklar bile ailelerine destek olabilmek için çalışıyor.”

“Sorumsuzca”

Uluslararası Af Örgütü Avrupa ve Orta Asya Direktörü John Dalhuisen, konuyla ilgili açıklamada, AB-Türkiye Anlaşması’nın “sorumsuzca ve hukuka aykırı” olarak niteledi.

“Uluslararası Af Örgütü’nün bulguları Türkiye’nin üç milyondan fazla sığınmacı ile mültecinin haklarına saygı duyarak ihtiyaçlarını karşılayabileceği fikrinin bir kurgu olduğunu gözler önüne sermektedir.” (YY)

Metin Kaynağı : Bianet