Mardin’in Nusaybin ilçesinde 29 Kasım-3 Aralık 2015 tarihinde başlayan ve 21 Aralık 2015 tarihinde tüm ilçeyi kapsayan sokağa çıkma yasağı yaygınlaştırılmıştır. Bütün ilçede geçerli olan bu sokağa çıkma yasağı 24 Aralık’ta kaldırılmıştır.

Yasak süresince meydana gelen ihlalleri ve hukuksuzlukları incelemek üzere Çatışma İzleme ve Çözüm Grubu üyeleri Mehmet Can Çağlayan, Rıdvan Alp, Alaattin Uras, Şehmus Kurt, Derya Çok, Mehmet Balık ve Şeyma Demir’den oluşan heyet 26 Aralık 2015 günü Nusaybin’e giderek incelemelerde bulunmuş, 14 Aralık sonrası meydana gelen hak ihlallerini raporlamıştır.

*NOT: Mazlumder içinde, 2015 yılında başlayan çatışma dönemindeki hak ihlallerinin raporlanması konusunda görüş ayrılıkları ortaya çıkmış, nihayetinde dernek, mahkeme tarafından atanan 3 kişilik kayım heyeti eliyle Olağanüstü Kongre’ye götürülmüş ve 24 şubesinin 16’sı kapatılmıştır. Kürt illerindeki 12 şubenin de içinde yer aldığı bu 16 şubenin kapatılmasıyla birlikte, son 5 yılda hazırlanan raporların altında imzası olan üyelerin birçoğu dernek üyeliğinden uzaklaştırılmıştır. Mazlumder’den uzaklaştırılan üyeler, çalışmalarını HAK İNİSİYATİFİ ismiyle sürdürmektedirler. Bu sebeple son beş yılın önemli raporları Mazlumder ve HAK İNİSİYATİFİ kategorilerinin her ikisi altında gösterilecektir.

Raporun tamamı: