İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch – HRW), “Protestoyu Terör Suçu Saymak: Göstericileri Yargılamak ve Hapsetmek İçin Terörle Mücadele Yasalarının Keyfi Kullanımı” başlıklı raporunu 1 Kasım 2010 tarihinde paylaştı. 75 sayfalık raporda, “göstericileri terör suçlarıyla cezalandırmak amacıyla keyfi olarak kullanılan yasaların” değiştirilmesi, bu yasalar uyarınca yargılanmakta olan göstericilerin davalarının durdurulması ve hükmü kesinleşmiş davaların yeniden görülmesi için Türkiye yetkililerine çağrıda bulundu.

Raporda, “Kürt meselesiyle ilgili gösterilerine katılmış olan çocukların terör suçları bakımından yargılanmasına karşı yükselen ulusal ve uluslararası baskı sonucunda” TBMM’nin Temmuz ayında bu yasalarda değişikliğe gittiği, bu değişiklikle de verilen mahkumiyet kararlarının düşürülmesinin ve çocukların Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemelerinde yargılanmamasının sağlandığı ifade edildi. Ancak rapora göre, yasa bunun dışında değişmedi ve “göstericileri yargılamak için kullanılan ve silahlı örgüt üyeliği suçuyla ilgili 314/2 madde yollaması ile PKK adına suç işlemek suçunu düzenleyen 220/6 Madde” yürürlükte kaldı.

HRW Türkiye raportörü Emma Sinclair-Webb, “Çocuk göstericilerin çoğunun artık bu maddeler uyarınca yargılanamayacak olması önemli bir gelişme. Ancak terörle mücadele amacıyla hazırlandığı açık olan bu yasaların yetişkin göstericiler aleyhine kullanılıyor olması Türkiye’de ifade, toplanma ve örgütlenme özgürlüğüne ağır bir darbe indirmektedir” dedi.

Raporda, “Halen görevde olan altı belediye başkanı ve insan hakları savunucusu tutuklandıkları Aralık ayından bu yana hapisteler. Aralarında avukatların da bulunduğu 53 kişinin ise Nisan 2009’dan bu yana tutuklulukları sürüyor. Türkiye çapında yaklaşık 1,700 parti üyesi benzer suçlamalarla parmaklıklar ardında” denildi.

Sinclair-Webb, “hükümetin reformlara devam ederek yetişkin göstericilerle ilgili yasalarda değişiklik yapmalarını ve yasaları Türkiye’nin insan hakları yükümlülüklerine tamamen uygun hale getirmeleri gerektiğini ” belirterek, “Terörü ya da protestoları durdurmanın yolu taş atan insanları hapse atmak değildir” ifadesini kullandı.

Foto ve özet için Kaynak: Hürriyet