Pembe Hayat’ın 2016 yılında yaptığı Trans Kamp’ın kitabı yayınlandı. Kampa katılan 12 kişiyle yapılan röportajlardan oluşan kitabın adı: Translar anlatıyor: Vardık, varız, varolacağız!

“Biricik olma hali…”
Pembe Hayat Derneği adına Buse Kılıçkaya giriş yazısında kitabı şöyle tanıtıyor:

“Biricik olma halini sanırım en çok kendiliğinden lezbiyen, gey, biseksüel ve translar deneyimler. Aile içinde biriciktirler, okulda, sınıfta, sokakta, pazarda, işyerinde her yerde, bu biriciklik hali bazen güç verir kendiliğinden, farklı ve özel olduğunu hissedersin, bazen de yalnızlaştırır, savunmasız bırakır. 70’lerde ve 80’ler de doğanların yaşadığı bu sendromun adı sanırım; Bir Bülent, Bir Zeki bir de ben mi?

“Trans kampın gündeminde medyadan, sinemaya, cinsiyet geçiş sürecinden, askerliğe kadar birçok konuda deneyim paylaşımı oldu. Bu söyleşiler bu paylaşımları çoğaltmak için hazırlandı. Kampa katılarak deneyimlerini bizimle paylaşan trans aktivistlere ayrıca teşekkür ederiz.”

Kitapta, KaosGL.org editörlerinden Yıldız Tar’ın Ankara, Mersin, Adana, İzmir ve İstanbul’dan translarla yaptığı röportajlar yer alıyor. Kitabın kapak görseli ise KaosGL.org gönüllü muhabirlerinden Ateş Alpar’a ait.

Haber Kaynağı