Gündem Çocuk Derneği bu sene Çocuğun Yaşam Hakkı Raporu’nun dördüncüsünü yayınladı. Rapordaki rakamlar geçen senelere oranla bu sene de bir değişiklik göstermedi. Türkiye’de çocuklar yine yoksulluğun, yoksunluğun, ayrımcılığın, şiddetin, ırkçılığın sonucunda zarar gördü. Rapora göre; bu yıl 627 çocuk önlenebilir sebeplerden yaşamını yitirdi.

Çarpıcı istatistikler içeren rapor; yaygın basın ve internet gazetelerinden yapılan taramalar, basın taraması ile haberdar olunan vaka ile ilgili daha ayrıntılı bilgiye ulaşmak için, vakanın meydana geldiği yerdeki yerel kaynaklardan edinilen bilgiler, Türkiye’deki insan hakları örgütlerinin ve İstanbul İşçi Sağlığı ve İş güvenliği Meclisi’nin yayımladıkları raporlar ve basın açıklamalarından faydalanılarak oluşturuldu. Bildiğimiz gibi Türkiye’de pek çok kayıtlı vaka var ve daha iyi bildiğimiz şu ki; Türkiye’de daha da fazla kayıtsız vaka var. Bu istatistikler vahametin küçük bir kısmını gösteriyor. Gizli aile içi şiddet- taciz olayları, saklanan, kayıt dışı kalmış olaylar bu sayısalın içinde yok. Ayrıca raporda 2014 yılı içinde gerçekleşen ölümler yer almakta. Yani sakat kalan, hastalanan, psikolojik olarak etkilenen çocuklar değil yalnızca ölümüne sebep olunan çocuklar verilendirilmiştir. Bunu buz dağının görünen kısmı olarak açıklamak yanlış olmayacaktır, diyor Gündem Çocuk Derneği.

Raporda çocuk evlilikleri de var; ancak önceden de belirttiğim gibi sadece kayda alınabilmiş veriler olması bakımından tam da gerçeği yansıtmıyorlar. Çocuk gelinler, çocuk damatlar her geçen gün artıyor. Hız kesmiyor çocuk yaşta evlenenlerin intiharları, cinayetleri, intihar süsü verilmiş cinayetleri.

Ayrıca bir de mülteci konusu var. Değmeyin yarama. Bahsi geçtiğinde içi sızlıyor insanın. Geçmiyor acı, bitmiyor ölümler. Önlem almıyor devletler, empati yapamıyor insan kardeşler. Ölüyoruz. Ölümleri seyrediyoruz.

Metin Kaynağı: Gaia