İHH İnsani ve Sosyal Araştırmalar Merkezince (İNSAMER) yayımlanan 2020 Yetim Raporu’nda, dünyada her gün 10 bine yakın çocuğun yetim veya öksüz kaldığı, küresel çatışmalarda yer alan çocuk asker sayısının da beş yılda yüzde 159 arttığı bildirildi.

İHH’nın 2014 yılında İslam İşbirliği Teşkilatına başvurusu sonucu ilan edilen Dünya Yetimler Günü (Ramazanın 15. günü) kapsamında açıklanan raporda, dünya üzerinde milyonlarca çocuğun savaşlar, doğal afetler, hastalık ve yoksulluk gibi nedenlerle yetim kaldığı belirtildi.

Bu çocukların yarısının her türlü ilgi ve alakadan yoksun, sığınacakları yuvaları olmaksızın sokaklarda yaşadığına işaret edilen raporda, “Velisiz, sahipsiz olan çocuklarımız ise maalesef organ mafyaları, fuhuş mafyaları, dilenci şebekeleri, savaş ağaları ve misyoner örgütlerin insafına terk edilmekteler.” denildi.

Raporda, şu ifadelere yer verildi:

“UNICEF verilerine göre, dünyada her gün 10 bine yakın çocuk öksüz ve/veya yetim kalmakta; yine uluslararası kabul gören rakamlara göre, öksüz ve yetim çocuk sayısı en az 140 milyon civarında. Küresel çatışmalarda yer alan çocuk asker sayısının beş yıl içinde yüzde 159 arttığı ve 2012’den bu yana 30’dan fazla ülkede en az 300 bin çocuğun aktif olarak savaştığı belirtilmekte. Yapılan çalışmalar, tek ebeveynli veya kimsesiz çocukların eğitim başarısının, ebeveynleri yanında büyüyen çocuklara göre daha düşük olduğunu ortaya koymakta.”

Kaynak: Habertürk

Raporun tamamı: