ANTALYA (İHA)- Memur Sen İl Temsilcisi ve Eğitim Bir Sen Antalya Şube Başkanı Mustafa Çoban, Eğitim-Bir-Sen Stratejik Araştırmalar Merkezi (EBSAM) tarafından hazırlanan, ‘Eğitime Bakış 2017 İzleme ve Değerlendirme Raporu’na göre son zamanlarda öğretmenlerin okullarda öğrenci ve velilerin şiddetine maruz kalması, eğitim ortamındaki güveni ve huzuru yok ettiğini belirterek, gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini kaydetti.
ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararına karşı olan tasarının, Birleşmiş Milletler(BM) Genel Kurulu’nda oylanarak ezici çoğunlukla kabul edilmesinin tehdit ve şantaja karşı vicdan ve onurun zaferi olduğunu belirten Eğitim Bir Sen Şube Başkanı Mustafa Çoban, “BM’nin duvarlarında ‘Dünya 5’ten büyüktür’ iradesi yankılandığını aktardı.
ABD’nin kaos oluşturan kararının ardından tüm yurtta yapılan eylemlerin dünyada karşılık bulduğunu kaydeden Çoban, eğitim camiasının ön saflarda yer alarak kirli çıkarlara ve siyonizme karşı dik duruş sergilediğini belirtti.
Eğitim camiasının kendi içinde de çözülmesi gereken sorunları olduğunu vurgulayan Başkan Çoban, EBSAM tarafından hazırlanan ‘Eğitime Bakış 2017 İzleme ve Değerlendirme Raporu’na ilişkin de bilgiler verdi. Çoban, raporun hazırlanmasında Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) gibi kuruluşlar tarafından yayımlanan açık verilerle Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütünün (OECD) her yıl yayımladığı Bir Bakışta Eğitim, TIMSS ve PISA verilerinin kullanıldığını bildirdi.

Haberin Devamı