Eğitim-Bir-Sen’in hazırladığı rapora göre, ilköğretimde tam gün uygulamasına geçilebilmesi için en az 24 derslikli 2 bin 500 yeni okul yapılması gerekiyor

Eğitim-Bir-Sen’in hazırladığı “Eğitime Bakış Notu 1” raporunda, ikili eğitimin kaldırılıp tamamen tekli eğitime geçilebilmesi için her biri 24 derslikli toplam 2 bin 500 yeni okul yapılması gerekiyor.

Kent merkezlerinde uzun zamandır ikili eğitim modelinin uygulandığı belirtilen raporda, özellikle büyük kentlerde öğrenci sayısının hızla arttığına işaret edildi.

60 BİN DERSLİK

Raporda, “İlköğretimde ikili eğitim uygulamasına son verebilmek için en az 60 bin derslik ihtiyacı vardır. Bu ise 24 derslikli 2 bin 500 yeni okula tekabül etmektedir.

2015 yılında ikili eğitim kapsamında eğitim gören öğrenci oranı (yüzde 45,6) üzerinden Türkiye’de derslik başına düşen ortalama öğrenci sayısı da dikkate alındığında, hesaplanan derslik ihtiyacı ise 86 bin olarak tahmin edilmektedir” ifadesine yer verildi.

Raporda sadece İstanbul’da ikili eğitimi ortadan kaldırmak için 15 bin 500 dersliğe ihtiyaç duyulduğu, bunun için de 24 derslikli 645 yeni okul gerektiği kaydedildi.

Haber Kaynağı