“İklim değişikliği ile mücadelede Yer Yüzü’nün ortalama sıcaklığının iki derce yükselmesini önlemek için, fosil temelli enerji kaynaklarının yüzde sekseninin yerin altında bırakılması gerektiğinin bilimsel olarak kanıtlanmış olduğu ve hatta Uluslar Arası Enerji Ajansının bile fosil yakıtların kullanılmasının bırakılmasını önerdiği bir dönemde, yeni bir fosil temelli enerji kaynağı, şeyl gazı, yeni bir enerji üretim kaynağı olarak değerlendirilmektedir.

Tüm Dünyada tartışmalara yol açan bir enerji elde etme yöntemi olan kayaç gazı hidrolojik fraksiyonu ile enerji elde etme yöntemi, son yıllarda Türkiye’de başlatılmış olan arama çalışmaları ile de bir tartışma konusu olmaya başlamıştır. Özellikle ABD’de enerji devrimi olarak sunulduğu halde, sebep olduğu çevre sorunları yüzünden çok büyük ve kitlesel direniş ve protestolarla karşılandı. Ardından Avrupa’da da tartışmalara yol açtı. Dünya enerji gündeminde bir tartışma konusu olan kayaç gazı bilenen adı ile şeyl gazı konusunu Türkiye’de de tartışmaya açmak için birçok farklı alandan ve bakış açısından uzmanı ve aktivistleir, 9 Kasım 2014’te İstanbul’da,  konuyu değerlendirmek üzere Yeşil Ekonomi Konferanslarımızdan 5.sini gerçekleştirdiğimiz Şeyl Gazı konferansımızda bir araya getirdik. Konuyu hem teknik, hem politik hem de yerel de yaşayan kent ve kırsal sakinlerinin gözünden uluslar arası ve ulusal çapta değerlendirdik. Bunun yanı sıra değerli uzman ve akademisyenlerimiz konferans için hazırladıkları sunumlarında var olan bilgi eksikliğini doldurmak üzere birçok kıymetli ve tartışma altyapısı niteliğindeki bilgilerini bizler ile paylaştı. Bu kıymetli bilgileri kalıcı hale getirip daha geniş kitlelere ulaştırmak amacı ile bu dosyayı hazırladık. Bu dosya için katkı sunan başta Konferansımıza katılan konuşmacılarımıza ve emeği geçen herkese teşekkürlerimizi iletiyoruz.

Teknik aksaklıklar sebebi ile yayımlanması geciken konferansımızın ses kaydı dökümlerinin metinleştirilmiş halini siz değerli okuyucularımızın dikkatline sunmaktayız. ”