Bugün İstanbul’da düzenlenen “Sosyal Demokrat Belediyelerde Kültür ve Sanat” konulu sempozyumda, CHP’li Belediyelerin kültür ve sanat alanında uygulaması gereken politika ve programlar dört oturumda ele alındı.

‘YEREL YÖNETİMLER SANATA BÜTÇE AYIRMALI’

Avcılar, Beşiktaş, Kadıköy Belediye Başkanlarının yanı sıra, CHP’li Belediyelerin kültür-sanat sorumlularının ve farklı dallardan sanatçıların katıldığı toplantıda açılış konuşmasını yapan CHP’nin Kültür ve Sanattan sorumlu Genel Başkan yardımcısı Ercan Karakaş, CHP’nin kültür ve sanata verdiği önemi vurgulayarak, “AKP sanatı vesayet altına almaya çalışıyor. Ama, sanat özgür ve özerk olacak” dedi.

Yerel Yönetimlerden sorumlu Genel Başkan yardımcısı Veli Ağbaba da,yerel yönetimlerin bütçelerinde kültür ve sanata önemli bir yer ayırmaları gerektiğini vurguladı.

Zeynep Altıok Akatlı’nın yönettiği “Belediyelerin Sanat Yönetim ve Destek Modelleri” başlıklı ilk oturumda,  Platformun Danışma Kurulu üyeleri, Devlet Tiyatrolarının eski Genel Müdürü, yönetmen Yücel Erten, İstanbul Şehir Tiyatroları’nın eski Genel Sanat Yönetmeni Orhan Alkaya ve sanat yönetmeni-eleştirmen Vecdi Sayar, mevcut uygulamalardan yola çıkarak, uygulanabilir politikalar ve modeller önerdiler.

KAMUSAL ALANDA SANAT

Sempozyumda “Kamusal Alanda Sanat ve Kent Estetiği” konusuna da yer verildi. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Deniz İncedayı’nın yönettiği oturumda, mimar ve sinema eleştirmeni Atilla Dorsay, kentsel dönüşüm uygulamaları ve yağmalanan tarihten örnekler verirken, Mehmet Aksoy heykel konusundaki cehalete dikkati çekerek, “heykel sanatına darbe vuruldu” dedi.

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü müdürü Prof. Nilüfer Ergin, izleyicinin katılımını sağlayan mekan anlayışını, mekânsal belleği vurgularken, İKSV Kültür Politikaları Çalışmaları Direktörü Özlem Ece, Türkiye’de gerçekleşen iyi uygulamalardan örnekler verdi.

CHP Kültür Sanat Platformu üyesi Sera Kadıgil’in yönettiği “Belediyelerin Sanat Kurumları ve Mekanları” başlıklı oturumda, tiyatro sanatçıları Prof. Zeliha Berksoy, Tamer Levent, Nedim Saban ile mimar Cengiz Bektaş konuştular. Seferihisar Belediye Başkanı ve Sosyal Demokrat Belediyeler Derneği Başkanı Tunç Soyer’in yönettiği son oturumda ise, Belediyelerin kültürden sorumlu yöneticilerinin değerlendirmeleri yer aldı.

Haber Kaynağı