Mazlumder* Saldırıya Uğrayan Ve Yakılan Nil Derneğine İlişkin Gözlem Ve Değerlendirme Raporunu yayımladı. Rapora ilişkin şu ifadelere yer verildi:

Önceki gece Hakkâri il merkezinde faaliyet gösteren Nil Derneği’ne taş ve molotof kokteylli saldırı düzenlenmiş, saldırı sonucu binanın çatısı yanarken, dernek çevresinde oturan vatandaşlar ve çocuklar korku, panik yaşayarak yayılan dumandan etkilenmişlerdir.

Yaşanan olaya ilişkin Hakkâri Şubemizin hazırlamış olduğu gözlem raporunu kamuoyunun takdirine sunarken, bir kez daha hatırlatmak istiyoruz ki şiddet, bir hak arama ya da gösteri aracı olarak kullanılamaz. Bireylerin ve toplulukların her zaman için toplantı, gösteri ve yürüyüş hakları asıldır. Ancak taş ve molotof benzeri saldırılarla yapılan hiçbir gösteri meşru değildir.

Türkiye’deki temel sorunların, şiddet dışındaki yöntemlerle çözümü hayati değer taşımakta olup, sivil alan, hesaplaşma tahtası haline getirilmemeli, kişilerin örgütlenme, yaşam ve güvenlik hakkı ihlal edilmemelidir.

*NOT: Mazlumder içinde, 2015 yılında başlayan çatışma dönemindeki hak ihlallerinin raporlanması konusunda görüş ayrılıkları ortaya çıkmış, nihayetinde dernek, mahkeme tarafından atanan 3 kişilik kayım heyeti eliyle Olağanüstü Kongre’ye götürülmüş ve 24 şubesinin 16’sı kapatılmıştır. Kürt illerindeki 12 şubenin de içinde yer aldığı bu 16 şubenin kapatılmasıyla birlikte, son 5 yılda hazırlanan raporların altında imzası olan üyelerin birçoğu dernek üyeliğinden uzaklaştırılmıştır. Mazlumder’den uzaklaştırılan üyeler, çalışmalarını HAK İNİSİYATİFİ ismiyle sürdürmektedirler. Bu sebeple son beş yılın önemli raporları Mazlumder ve HAK İNİSİYATİFİ kategorilerinin her ikisi altında gösterilecektir.

Raporun tamamı: